ESINEB: Euroopa Eestlaste Koor

1938
KES: Euroopa Eestlaste Koor
LINN:  
RIIK:  

2007. aasta juulis asutatud Euroopa Eestlaste Koor on üks suuremaid eestlaste harrastuskollektiive. Kümne aasta jooksul on kooris laulnud 286 inimest – Austrias, Belgias, Hispaanias, Hollandis, Kasahstanis, Luksemburgis, Lätis, Prantsusmaal, Rootsis, Saksamaal, Soomes, Suurbritannias, Šveitsis, Tšehhis ja Ukrainas elavad eestlased, sekka muust rahvusest elukaaslasi ning estofiile. Arusaadavalt ei saa selline koor kokku igal teisipäeval kella seitsmest üheksani – harjutame äärmise usinusega laululaagrites paar-kolm korda aastas, lisaks kohtume väiksematel üritustel. 

Euroopa Eestlaste Koori ridades valmistub eelseisvaks juubelilaulupeoks 130 lauljat. Lisaks on Euroopa laulvad eestlased olnud rohkearvuliselt esindatud võrukeelsetel Uma Pido laulupidudel, Eesti kultuuri üritustel paljudes Euroopa riikides, samuti Kanadas ja USAs. Interkulturi koorifestivalil “Canta al mar” Callelas, Hispaanias sai koor folgi kategoorias hõbediplomi ning kolleegid üle ilma ei väsinud imestamast, kuidas ühtelaulmine sellisel tasemel üldse võimalik on, kui kohtutakse nii harva. 

Intensiivsetest, kuid äärmiselt meeleolukatest laululaagritest ja kontsertreisidest räägitakse hiljem enamasti ülivõrdes. “Õppides Viljandi Kultuuriakadeemias, pidin avaliku esinemise aines pidada kõne teemal “Minu perekond” – ma rääkisin meie koorist,” meenutab koori kõige esimese laululaagris osalenud osalenud Triin Spitz. “Olin just Eestisse tagasi kolinud ja minu jaoks hõlmas perekonnamõiste palju rohkemat kui vaid ema-isa, õde-vend ja vanaema. Usun, et see peegeldab hästi tunnet, mis tekib meie laagrites – olemegi suur perekond.” Koori eakaim laulja on enam kui 70-aastane, ent oma nooruslikkuse ja energiaga kõigile noorematele silmad ette. Paljudest (päris)peredest osaleb kooripere ettevõtmistes mitu põlvkonda.

Ebatavaliselt harva kokku saav seltskond vajab enda ette karismaatilisi, võlurikäega koorijuhte. Peadirigent ja üks asutajaist on Kalev Lindal, kes on muusikatöö kõrvalt võtnud südameasjaks Varbuse mõisakompleksi taastamise ja juba aastaid käib seal vilgas kultuurielu. 2013. aastal liitus kooriga ka Saksamaal, Aachenis elav vabakutseline laulja, pianist, hääleseadja ja koorijuht Elo Tammsalu-Schmitz. Euroopa Eestlaste Koori on juhatanud veel ka Lauri Breede (2007-2011 ja 2015), Silver Lumi (2011-2014). Laagrites on dirigendina kaasa löönud Kaido Janke, Saidi Tammeorg, Reet Kromel-Williams, Viive Mäemets ning hääleimprovisatsioone ehk häikimist on harjutatud Anne-Liis Polli käe all.

Euroopa Eestlaste Koor on andnud kontserte koos tuntud eesti muusikutega nagu näiteks Olev Ehala, Ivo Linna ja Antti Kammiste, Jaanus Nõgisto ja Tõnu Timm ning ansambel Curly Strings

Koori president on Mare Rahkema, tegevjuht Anneli Aken ning kontsertmeistrid Aita Sibul ja Reet Escribano.

VAATA ja loe lähemalt, kes veel ESTO-l esinevad.

Milliseid sündmusi ESTO 2019 programmist leida võib, vaata SIIT>>