ESTO 2019 noorteprogramm algab Helsingis tulevikuseminariga

2316

ESTO 2019 «Meie tulevik» toob üle ilma kokku 66 noordelegaati ning avab XII ülemaailmsed eesti kultuuripäevad tulevikuseminariga. Festivalile kutsutud 16-26 aastased noored osalevad nädala vältel erinevatel kogunemistel ja aruteludes nii Helsingis, Tartus kui ka Tallinnas. Kohtumiste eesmärk on luua globaalne eesti noorte võrgustik ning tutvustada võimalusi eesti keele õppimiseks ja hoidmiseks üle ilma.

ESTO 2019 noorteprogrammi juhi Tuuli-Emily Liivati sõnul registreerus noordelegaadina sadakond huvilist. Oma asukohamaad saabub esindama 66 noort. «Esindatud on kakskümmend seitse riiki ja oodata on näiteks Hispaania, Malta ja Kasahstani noordelegaate. Sooviavaldusi on kõige rohkem tulnud Ameerika Ühendriikidest, Kanadast, Rootsist ja Soomest. Lõpliku valiku teevad ESTO peakomitee ja noorte asukohamaade keskorganisatsioonid,» selgitas Liivat.

Tulevikuarutelude sarja esimene kohtumine toimub Helsingis noorte- ja tulevikuseminaril. Ettekandeis arutletakse muuhulgas Soome eestlaste eluolu ning ‘Soome-Eesti silla’ arendamise teemadel. Seminari töökeeled on eesti, inglise ja soome. Seminari modereerib EV100 noorte maakogu liige Marcus Ehasoo.

Seminaril esinevad Tampere Ülikooli teadur Jaanika Kingumets, Soome ettevõtja Peter Vesterbacka, Eesti suursaadik Soomes Harri Tiido ja konsulaartalituse direktor Liina Viies ning Helsingi Ülikooli eesti keele professor Martin Ehala, Üleilmakooli ja Emakeelse Hariduse Seltsi juht Helja Kirber. Sõna saavad ka Latokartano kooli õpetaja Anne Ribelus-Jokela ja Tuglase Seltsi koolituste koordinaator Järvi Lipasti.

Oodi raamatukogu Regina saali uksed avatakse osalejatele ja huvilistele reedel, 28. juunil kell 10.15. Seminari orienteeruv lõpp on kell 13.

ESTO noorte- ja tuleviku seminari korraldavad Vantaa ja Tampere eesti noored. Neid juhendab Mari-Liis Hendrikson. Korraldajate soov on kaardistada üle ilma elavad noored, otsida koostöövõimalusi ning viia globaalses maailmas eestlus uuele tasandile.

«Ühtlasi jagame ka infot Soome suurima eestlaste kogukonna kohta, arutleme välisriigis elamise rõõmude ja murede üle ning saadame Tartu noorte kongressile sõlmküsimusi, millele soovime üheskoos lahendusi leida,» märkis Hendrikson.

Seminarile järgnevad teemaarendused toimuvad 29. juunil Tartus ning 2. juulil Tallinnas, kus koguneb ÜEKN-i rahvuskongress. ESTO 2019 nädalases programmis on koht ka Tallinnas Telliskivi loomelinnakus toimuvale võrgustikepäevale.

LOE lähemalt samal teemal esto2019.postimees.ee

Päisefoto: ESTO 2019 noortetoimkond Tartus