ESTO 2019 korraldajad kohtusid president Kersti Kaljulaidiga

1575

26. aprillil külastas Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu (ÜEKN) ja ESTO delegatsioon Kadriorus Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaidi.

Delegatsiooni kuulusid ÜEKN esimees Marju Rink-Abel, ÜEKN aseesimees Marcus Kolga ja ÜEKN juhatuse liige ning ESTO 2019 peakomitee esimees Sirle Sööt. Kohtumisel osales ka Presidendi välisnõunik Kyllike Sillaste-Elling.

Kohe kohtumise alguses teatas President Kersti Kaljulaid, et pikka sissejuhatust ÜEKN-i ja eestlaste tegevuse kohta välismaal vaja ei ole, sest ta on perekondlikel põhjustel kursis nii ajaloo keerdkäikude kui ka praeguse olukorraga. Nimelt tema tädi elas põgenikuna Austraalias. Eesti taasiseseisvumisel pöördus tädi Eestisse tagasi. 

Kersti Kaljulaid ise asus aga teatavasti tööle Luksemburgi ühte Euroopa Liidu institutsiooni, kui Eesti ametnikele see võimalus avanes. Võõrsil elamise ja eesti kogukonna ühistegevustega on ta ise sel viisil otseselt kokku puutunud.

President Kaljulaid leidis, et ESTO-l on jätkuvalt olemas kindel koht ja sõnum nii eestlaste jaoks välismaal kui ka Eestis. ”Viimasel ajal on hakatud pahaks panema välismaale õppima ja tööle asumist”, ütles president murelikult. ”Välismaal õppimine ja maailma nägemine avardab silmaringi ja annab võimaluse võrrelda Eestit teiste riikidega. Ja nad on alati väga oodatud tagasi koju. Globaalne eestlus ja võrgustike loomine on meie väiksele rahvale väga tähtis,” arvas president Kaljulaid.

Küsimusele, kas president on valmis hakkama ESTO2019 patrooniks, vastas ta, et ta ei näe sellele mingeid takistusi. Ta on valmis ka ESTO pidulikult Helsingis avama ning kindlasti kavatseb ta läbi astuda ESTO salakõrtsist.

28.04.2017 Tallinnas