ESTO 2019

ESTO 2019 eesmärk on tuua üle maailma laiali pillutatud eesti kogukonnad taas kokku, tugevdada üleilmset eestlust, eesti meelt ja ühtekuuluvustunnet.

ESTO traditsioon pärineb aastast 1972, kui eestlased Läänes kogunesid Kanadasse Torontosse, et üheskoos au sees hoida Eesti kultuuri ja traditsioone. ESTO tähtsus seisnes kriitilises vajaduses hoida alal eesti keelt, kultuuri ja eestlust nõukogude okupatsiooni ajal, kui ei olnud võimalust Eestit külastada. Sama oluline on ESTO traditsioon ka täna, et alal hoida üle ilma laialipillutatud eestlaskonnas eestlust ja ühtsuse tunnet, seda nii omavahel väljaspool Eestit kui ka suhetes Eestimaaga.

ESTO toimus iga nelja aasta tagant kuni aastani 2013 San Fransiscos. ESTO 2019 puhul said ajavalikul määravaks XXVII üldlaulupidu ja XX tantsupidu 4.-7. juulil 2019: möödub ju 150 aastat esimesest laulupeost ja toimub järjekorras juba 20. tantsupidu. Samuti kestab Eesti Vabariigi juubeliperiood ja ESTO kuulub EV100 programmi.

Seepärast algabki ESTO seekordne festival nädal enne laulu- ja tantsupidu. See on suurepärane võimalus eestlastel ja estofiilidel tulla üle maailma Helsingi kaudu Eestisse kokku ja võtta aega kohtumisteks, aruteludeks ning ühistegevusteks.

Miks just Helsingi, Tartu ja Tallinn?

Kui lühidalt öelda, siis Helsingi on Eestile lähedal, Tartus toimus 150 aastat tagasi esimene laulupidu ja Tallinnas algavad laulu- ja tantsupeo proovid.

Pikemalt seletades aga: ESTO jõuab oma pika ajaloo vältel esmakordselt Soome – riiki, kus elab ligi 70 000 eestlast (statistikaameti andmed, oktoober 2018). Erinevalt teistest maailmas tegutsevatest eestikeelsetest kogukondadest on Soomes elavad eestlased olnud seni pigem omaette. Nüüd, ESTO 2019 avapidu korraldades on aeg, parafraseerides Lydia Koidula värsirida: astuda ette!

ESTO 2019 kannab nime MEIE TULEVIK. Nii soovime eestlastena välismaal olla rohkem nähtavad, tutvustada oma kultuuri ning leida koostöökaaslasi ja uusi liikmeid seltsidesse, kelle tegevust kontserdil tutvustame. 

ESTO 2019 programm on mitmekeelne ning festivali fookuses on lapsed ja noored, kellele on pühendatud seekord oma programm. Suur osa festivalisündmustest on veebi vahendusel nii otse- kui ka järelvaadatav üle ilma.