Rootsi eesti noored asutasid oma organisatsiooni

2041
Vasakult: Remy Martiin Ots (aseesimees), Erik Stenqvist (laekur), Nora Sööt (sekretär), Angleica Suiste (esimees), Celine Sööt (aseesimees). Foto: Aili Suiste Rundin

9. juunil asutati Stockholmis noorteorganisatsioon Eesti Noored Rootsis. Noorteorganisatsiooni eesmärk on ühendada Rootsis elavaid 14-26 aastaseid eesti noori ning esindada neid kontaktide arendamisel Eesti riigi ja teiste noorteorganisatsioonidega maailmas. < Eesto Noored Rootsis edendab eesti keele levikut, eesti kultuuri ning hoiab oma liikmeskonnas eesti traditsioone. Vastloodud organisatsiooni juhatuse liikmed on: Angelica Suiste (esimees), Celine Sööt, Remy Martiin Ots, Nora Sööt, Erik Stenqvist ja Martin Vahermägi.

Eesti Noored Rootsis loodi hiljuti Soomes tegevust alustanud noorteorganisatsiooni Soome Eesti Noored eeskujul. Tõukejõu andis mõlema riigi noortele sel suvel toimuv ESTO ehk XII ülemaailmsed eesti kultuuripäevad.

ESTO-l on kavas luua ülemaailmne eesti noorte võrgustik. Noordelegaatidel riikidest, kus noorteorganisatsioon juba olemas on, on võrgustumisel edumaa.

Organisatsioonil Eesti Noored Rootsis on mõjujõudu ja haaret Soome noortest rohkem, sest nende tegevust toetab Rootsi Eestlaste Liit – 26 liikmesorganisatsiooniga rootsieestlaste keskorganisatsioon. Sarnased noorteorganisatsioonid on olemas ka Kanadas ja Ameerikas.

Noorteorganisatsiooni asutamisele järgnes noortetoa pidulik avamine Stockholmi Eesti Majas. Noored olid selle toa ise aidanud remontida. Ruum sobib nii koosolekuteks kui noorte seltskondlikuks kokkusaamiseks.

“Täname toetuse eest Eesti Maja, Rootsi Eestlaste Liitu, EELK Stockholmi koguduse õpetajat Tiit Pädamit ja oma vanemaid, kes on toetanud meie soovi. Nüüd on meil koht, kus koos käia ja kus me tunneme end koduselt,” ütles äsjaloodud noorteühenduse esimees Angelica Suiste.

Rootsi Eestlaste Liidu esinaine Sirle Sööt märkis, et uus põlvkond on andnud ka senistele ruumidele uue tähenduse. “Kui varem oli tore õlleõhtuid ja pidusid korraldada, siis uus generatsioon soovib üheskoos õppida eesti keelt, saada kogemusi organisatsiooni juhtimises ja kommunikatsioonitöös ning on huvitatud globaalsest võrgustumisest ja arendavatest tegevustest,” selgitas Sööt.

Eesti Noored Rootsis organisatsiooni esindavad ESTO-l neli noordelegaati. Angelica Suiste, Erik Stenqvist ja Remy Martiin Ots on Stockholmi Eesti Kooli vilistlased. Jonathan Nordlund on avastanud Eesti enda jaoks aga alles eelmisel sügisel, mil ta osales Seiklejate Vennaskonna noorteprogrammis “Tagasi juurte juurde”.